Atlas’ın Sihirli Dünyası- Çarşamba Görünümlü Perşembe

Dün yaptığımız aktiviteleri bugün geniş zamana yayarak yapacağımızı iletmiştim. Hatta sizin de evde yapmanız için tarifleri ile birlikte günümüzü hemen paylaşayım. Şunu söylemek isterim. Çocukcağızım gerçekten hevesini alamamış sanırım. Her bir oyunla en az 2 saat vakit geçirdik neredeyse.

Önce karton üzerine yapışkanlar ve deniz oluşturma. Atlas her objeye dokunma fırsatı buldu. Adını bildiklerini tek tek saydı, bilmediklerini sordu, öğrenme şansı yakaladı. Deniz dediğin gemisiz, martısız, simitsiz olmaz be oğlum dedim. Martıyla dün yolda aldığımız ve bayatlamış simidi de ekledik kartonumuza. Ve bonus, dün öğrendi balıkların yosun yediğini yosun diye tutturunca, yılbaşı kartı yapmak için budanan ağaçlardan aldığımız çamdan yosun yaptık. Bu kısım zaten çok kolay, kırtasiyeden topla yapıştır!

       

İlk oyuna başlamadan önce kapalı bir poşet içine koyduğumuz istediğiniz kadar pirince, bir çorba kaşığı kadar sirke ve göz kararı gıda boyasını ekledikten sonra karıştırıyorsunuz. Sonra bir kağıda yayıp serin bir yerde kurumaya bırakıyorsunuz. Havanın rüzgarlı olması şansımız oldu. İlk oyun bitene kadar denizimiz hazırdı. İçine daha önce fotoğraf çerçevesi yapmak için aldığım deniz kabuklarını, kartonla arasına mıknatıs koyarak kestiğim sticker balıkları koyduk. Bir de olta tabii. Abeslankı deldik içine ip geçirip, ucuna da mıknatıs yerleştirdik mi? Oldu da bitti, maşallah.  Atlas bu kısmı öğle yemeğine kadar oynadı diyebilirim. Ellerini sakladı. Pirinci kaba boşaltınca az geldiğinden o oynarken ekleme yaptım hemen. Bu sefer de fazla geldi. Evde daha önce gelmiş ve bakamadığımdan içindeki canım çiçekleri öldürdüğüm için boş duran fonustan bir de akvaryum yaptık kendimize. : ) Evimizin baş köşesine de koyduk.

      

Kumlu kısmı öğle uykusundan sonraya bıraktık. O uyurken ben kumu hazırladım. 2 bardak un, yarım bardak irmik ve yarım bardaktan çok daha az sıvı yağ. Burada bebek yağıda kullanabilirsiniz. Hatta yaşı daha büyük çocuklarınız için kinetik kum bile yapabilirsiniz, irmik ve un yerine mısır unu kullanarak. İnternet bu anlamda cennet diyebilirim. Kumla dünden farklı olarak kepçe ve kamyonumuzla taşıma yaparken, aynı zamanda kaleler yapıp önce ellerimizle sonra ayaklarımızla yıktık. Duygusal oyun dediğin böyle olur. : )

Maliyeti hesaplarken en önemli şeyi unutmuşum tabii. Elektrik ve su parası : )) Evi toplamda 3 kere süpürmek zorunda kaldım ve kum yağlı olduğundan oynadığımız tüm oyuncakları yıkadım ve evi sildim. Atölyeye gidince, montunu giyip çıkmanın rahatlığını da bugün anladım. : )) En azından daha Atlas için daha kaliteli ve öğretici bir zaman geçirdiğimizi söyleyebilirim düne göre. Anne dediğin de yorulur ama değil mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *